Persoonilugu – saage tuttavaks Helvikaga

Helvikavon pisikest kasvu, punaste lokkis juustega ilus naisterahvas, kes on Hansabussis bussijuhi ametit pidamas 2017 a. novembrikuust. Kas tõesti naisterahvas ja bussijuht? Just nimelt! Teeme kaasa Helvikaga ühe sõidu liinil Tallinn – Haiba, Haiba -Tallinn, et teada saada, mis võlud on bussijuhi ametil.

Helvika armastab liikumist ja sõitmist, talle meeldivad masinad. Mida suuremad masinad seda rohkem meeldivad ja mootori mürin on Helvikale suure külgetõmbejõuga. Tänasel hetkel meenutab bussijuht Helvika suure naeruga kunagised vestluseid abikaasaga teemal, et mitte iialgi ta omale juhilubasid ei tee ja et kohe mitte mingil juhul tema rooli taha ei lähe. Kuid siiski ühtäkki tundis naine, et tahab oma elus teha suurema kannapöörde ja õppida selgeks uus amet – bussijuhi amet.

Helvika tööpäev algab juba kell 5 ja esimene sõit bussiroolis algab 6 paiku hommikul, kus sõidab kilometraažilt üsna pikal liinil Tallinnast Haibasse. Ühele sõidusuunale kulub ligikaudu üks tund ja peatuseid on oma kümmekond.

Enamasti on reisijad kõik juba „omad inimesed“. Ikka pajatatakse sõidu ajal bussijuhile oma peresündmuseid, muresid ja rõõme, küsitakse abi bussijuhilt, millises peatuses oleks õige maha minna jne jne. Helvika on kahtlemata armastatud bussijuht, sest mitte harvad pole ka kingitused. Jõulude ajal libistavad armsad koolijuntsud ikka salamisi Helvikale pisikesi šokolaaditahvleid või komme ja memmed-taadid ei ole kitsid ka oma aiasaaduseid bussijuhiga jagama.

Hansabussi bussijuht on kõrgelt viimistletud vormiriides eriti kaunis. Must seelik, helesinine triiksärk, kus Hansabuss on tikitud pluusikraele ja kaela ümber pidulikult naiselik, lipsuks sõlmitud suur šleif . Nii kaunis ja korrektne bussijuht lihtsalt õhkab lugupidamisest ja nii on kujunenud Haiba ja Tallinna liinil liiklejate seas eriti kõrged viisakusnormid.

Iga reisija kes siseneb teretab ja kui bussi sisenemine on tavapärasemate tervitustega, „Tere jälle“, „Tere taas“, siis bussist lahkudes soovitakse palju värvikamaid ilusamaid soove, millega ennast tagasi juba ei hoita: „Kaunist päeva“, „Ilusat tööpäeva jätku“, „Ilusat päeva“, „Aitäh ilusa sõidu eest“, „Väga meeldiv sõit oli“, „Suur tänu“ jne, jne. Lausa rõõm on tunda rõõmu sellest, et Eesti keel on väga rikkalik ja tänulikkust saab väljendada väga mitmeti.

Naisbussijuhid on kahtlemata head juhid, naiselik vaist, hoolsus ja tähelepanelikkus garanteerib ohutu ja turvalise reisi sihtkohtade vahel.

Helvika sõnul on naistele bussijuhi amet igati sobiv, sest tänapäeval on bussid nii kaasaegsed ja naistelt ei eeldata seda ametit pidades ka mehhaaniku või lukksepa oskuseid. Hansabussi bussid on uued ja alati hooldatud, nii et bussijuht saab tegeleda liikluse jälgimisega ja osutada kõrgel tasemel klienditeenindust suheldes reisijatega. Muidugi on igal bussijuhil lisaks ka kõrge omanikutunne oma bussi suhtes. Bussi eest kantakse igati hästi hoolt ja tagatakse puhtus. Puhkepausidel lööb Helvika bussi esiklaasi särama ja jalutab salongis ringi, et veenduda selle puhtuses.

Helvika julgustab naisi mõtlema bussijuhi ameti pidamisele, tema sõnul sobib see amet naisele, kellel lapsed juba suured ja iseseisvad, kus peremudel toetab graafikuga töö tegemist.

Hetkel ei kiirusta Helvika suuremate ja veel suuremate busside peale, ta naudib oma IVECO väikebussi ja sõiduliin Tallinn -Haiba on samuti väga sobilik, sest sõita saab nii linnas, kus liiklus tihe ja ääretult aktiivne ja ka suurel maanteel, kus sõidukiirused on kiiremad kui linnaliikluses. Maastik ja sõidutrajektoor on vaheldusrikas, sest Pärnu maanteelt maha sõites Laitse poole, saab nautida kõige otsesemas mõttes kaunist Eestimaad. Teed on kitsad ja looklevad, ümbritsetud põldudest ja pisematest metsatukkadest ning külakeskustest.

Helvika sõnul on teda, kui naisbussijuhti, väga hästi omaks võetud ka meeskolleegide poolt. Ikka lehvitavad foori taga teised juhid talle ja saadavad teele omapoolsed tervitused. Kaasliiklejad ja teised juhid on ka ääretult abivalmid. Seega naised, on aeg murda müüte, bussijuhiamet sobib tõesti igaühele, kel sisimas silmad põlevad kui saab kilomeetreid mõõta ja kõrv puhkab bussimootorimürina saatel ning hing laulab kui saab olla vajalik reisijatele, et nad jõuaksin neile olulisse sihtkohta õigeks ajaks. Midagi kontimurdvat selles ametis pole.

Kindlasti on bussijuhi amet midagi enamat, mis pole pelgalt töö ega tööl käimine, vaid osake elustiilist.

Kui bussijuhiamet kõnetas ja soovid bussijuht olla Hansabussi meeskonnas, siis anna oma töösoovist teada personal@hansabuss.ee